אודות יוזמת אורות

מי אנחנו?

"יוזמת אורות" היא ארגון ששם לו למטרה להעמיק את הזהות היהודית והשיח בין כל החלקים בחברה הישראלית.
מובילי הארגון ופעיליו מייצגים מגוון זהויות שונות: מחרדים, דרך דתיים לאומיים, מסורתיים ועד חילוניים.

הארגון נוסד בשנת 2006,על ידי הרב יהודה פולישוק, מאז ואז היום, כאשר לנגד עיניו ניצבים ערכי היהדות כערכים מובילים בתרבות הישראלית והאנושית בכלל, משקיע הארגון מאמץ רב בהטמעת ערכים אלה בחלקים השונים בחברה באמצעות מגוון רחב של תכניות חינוכיות ושיתופי פעולה.

דרך וערך

במהלך שנות קיומה של "יוזמת אורות", פיתח הארגון מספר דרכים יצירתיות בהן הוא פועל למען הגשמת מטרותיו, אותן ניתן לחלק לשני אפיקים עיקריים – "דרך" ו"ערך":

דרך: הארגון דוגל בקיומו ובקידומו של שיח מעמיק, אשר מחד לא מתחמק מן האחריות לזהות היהודית ודרכיה אולם מאידך אינו מדרדר לכדי קלישאות וססמאות ריקות מתוכן.

ערך: הארגון מאמין כי ערכי היהדות לא נועדו אך ורק לצורך הגדרה עצמית של זהות אישית, אלא צריך ורצוי להפוך אותם לפעולות חברתיות בסדר גודל של המדינה כולה על מנת לממש את החזון והמטרות המשותפות של כל תושביה.

תכניות הארגון

מתוך שני אפיקי הפעילות של הארגון מסתעפות מגוון תכניות יוזמת אורות-

תכניות שמקדמות שיח ערכי וערכים משותפים, כולם ברוח מקורות היהדות והתרבות היהודית:

רוח יהודית

תכנית העשרה המיועדת לתלמידי חטיבות הביניים במערכת החינוך הממלכתית, במסגרתה מוטמעת ומתבררת הזהות היהודית באמצעות פעילויות חווייתיות המשלבות את תרבותה, סמליה וערכיה של היהדות.

אורות פנימה

תכנית המיועדת לבנות דתיות במערכת החינוך הממלכתי דתי,
במסגרתה מתקיימת
העצמה אמונית וערכית
באמצעות קשר אישי בין תלמידה למדריכה.

אורות בצוותא

תכנית המיועדת לבנים דתיים הלומדים בתיכונים מקיפים דתיים בכל רחבי הארץ ומפגישה את בני הנוער עם אברכים יראי שמיים למפגשי לימוד תורה וקיום שיח תורני משמעותי.

פלוגתא

תכנית המיועדת לבעלי תפיסות עולם מנוגדות, חרדים, דתיים לאומיים וחילוניים, ומפגישה בין בעלי דעות חלוקות לשיח ולימוד בנושאי ליבה רגישים בחברה הישראלית, ביניהם צביונה היהודי של מדינת ישראל ושאלות זהות, עם ומדינה.

מסע גליל

מסע זהות משמעותי בגליל לבני נוער בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי, לגילוי עצמי של הזהות היהודית בגליל. המסע מעמיק את הידע אודות הרקע ההיסטורי של הגליל ואודות הדמויות המשמעותיות שבו לאורך תקופות המשנה והתלמוד.

מקד״צ אורות

מכינה קדם צבאית במושב בית מאיר,
המעצימה את חניכיה בפן הערכי והתורני
לקראת שירותם הצבאי והחיים האזרחיים שלאחריו.


בשביל הרוח

בתי מדרש המתקיימים בשעות אחר הצהריים,
מיועדים לתלמידי החינוך הממלכתי
המעוניינים להעשיר ולהעמיק את הלימוד במקורות היהודיים.